Sıkça Sorulan Sorular

CMT | Cash Money Transfer, 6493 sayılı yasa kapsamında T.C. Merkez Bankası tarafından yetki verilmiş bir Elektronik Para ve Ödeme Kuruluşudur. T.C. Merkez Bankası’nın internet sayfasında yetkili kuruluşlar yayınlanmaktadır. Elektronik Para Kuruluşlarını görmek için tıklayınız.

CMT ile para göndermek için; size en yakın CMT HAN (Şube ve Yetkili Acenteler) hizmet noktasına şahsen müracaat ederek, aşağıdaki süreçleri tamamlamanız gerekmektedir.

1. CMT Para Gönderme Talimat Formunu doldurunuz. ( Gönderici ve alıcı bilgilerini doldurmalısınız.)
2. CMT gişe yetkilisine, kimliğiniz ile eksiksiz doldurduğunuz talimat formunu veriniz.
3. CMT gişe yetkilisi, CMT Sistemine vermiş olduğunuz talimat formuna göre bilgilerinizin girişini yapacak ve işleme özel olarak işlem belgesi üretecektir.
4. Gişe görevlisinin size ileteceği işlem belgesindeki bilgileri kontrol ederek, belirttiğiniz tutarı CMT yetkilisine veriniz.
5. Gönderim tamamlandıktan sonra size verilecek olan işlem belgesindeki referans numarasını alıcınıza bildirebilirsiniz.

CMT ile para almak için; size en yakın CMT HAN (Şube ve Temsilcilikler) hizmet noktasına şahsen müracaat ederek, aşağıdaki süreçleri tamamlamanız gerekmektedir.

1. CMT Para Alma Talimat Formunu doldurunuz. ( Gönderici ve alıcı bilgilerini doldurmalısınız.)
2. CMT gişe yetkilisine, kimliğiniz ile eksiksiz doldurduğunuz talimat formunu veriniz.
3. CMT gişe yetkilisi, CMT Sistemine vermiş olduğunuz talimat formuna göre bilgilerinizin girişini yapacak ve işleme özel olarak işlem belgesi üretecektir.
4. Gişe görevlisinin size ileteceği işlem belgesindeki bilgileri kontrol ederek, belirtilen tutarı CMT yetkilisinden alınız.

Tüm CMT HANlardan (Şube ve Hizmet Noktalarımız) CMT güncel masraf listesi tablosundan öğrenebilirsiniz.

Para gönderim işlemleriniz için; parayı alacak kişiye Referans Numarasını doğru verdiğinizden emin olunuz. Almak istediğiniz para transferi için; gişe yetkilisine ilettiğiniz Referans Numarasını kontrol ediniz. Her iki durumda da sorun çözülmedi ise; işlem yaptığınız gişe temsilcisine başvurunuz ya da CMT Çağrı Merkezini arayınız. CMT Çağrı Merkezi Numarası: 0850 4800 268

CMT HANlardan (Şube ve Yetkili Acente Hizmet Noktaları) USD / EUR ve TL olarak para transferi yapabilir, adınıza gelen para transferini de bu para birimleri ile alabilirsiniz.

CMT | Cash Money Transfer Genel Müdürlüğü’nde şikayet ve istekleriniz için özel bir birim çalışmaktadır. Ayrıca web sitemizin iletişim sayfası üzerinden şikayet ve isteklerinizi bildirebilirsiniz.

Size en yakın CMT Şube ve Temsilcilik Hizmet Noktalarını internet sayfamızdan veya CMT Çağrı Merkezimizden öğrenebilirsiniz. CMT Çağrı Merkezi Numarası: 0850 4800 268

CMT’den yaptığınız para transferi işlemleri, CMT referans numarası alınmış ise, alıcısı tarafından gönderilen para alınana kadar CMT garantisindedir.

Kapalı Çarşı’da başlayan hikâyemizi, Anadolu’ya yaygınlaştırma konseptimizi temsil eden HAN (Hesaplı ve Akıllı Nokta) yapımız ile, para transfer hizmetimizi, tüm sektörlere ve vatandaşlara ulaştırarak, para transferinde geleneği, geleceğe taşıyoruz. Yüzde yüz yerli ve milli sermayemizle, her gün, siz değerli müşterilerimizin yüzlerce gönderim ve ödeme işlemlerine aracılık etmekten şeref, gurur ve mutluluk duyuyoruz.

Geleneksel para transferinin yerini dijital ve fiziksel para gönderme ve ödeme seçeneklerinin almaya başladığı şu günlerde; CMT olarak, yeni nesil finans teknolojisi altyapısıyla, en az maliyetle ve en hızlı para transferlerini yapmaktan gurur duyuyoruz. Üçüncü parti ekosistemi ve deneyimini yenilikçi ve ilerici ödeme hizmetlerine dönüştüren Şirketimiz, fiziksel ve dijital para transferinde müşterilerimize ekonomik ve yenilikçi avantajlar sağlıyoruz. İnsanların nakit kullanma ihtiyaçlarını ortadan kaldıran çözümlerimizle, ödeme süreçlerini daha hızlı, pratik ve kolay hale getiriyoruz.

Bildiğiniz üzere; banka, ödeme hizmetleri, elektronik para vb. gibi finansal kuruluşların ürün ve hizmetleri, suç örgütleri ve kötü niyetli kişiler tarafından, doğrudan veya dolaylı olarak suiistimal edilebilmektedir. Bu tür risk ve oluşabilecek sorunların farkındayız, görev ve bu riskleri minimize edebilecek sorumluluklarımızın bilinci içerisindeyiz.

Dolayısıyla;

  • Anayasa, yasa, yönetmelik ve tebliğler ile uluslararası antlaşma, protokol ve tavsiyelere tam olarak ve etkin bir şekilde uyumu sağlayabilmek,
  • Müşterilerimizin herhangi bir dolandırıcılığın kurbanı olmalarını önleyebilmek,
  • Gerçek faydalanıcıyı tespit edecek şekilde işlemlerin bizzat müşterilerimiz tarafından gerçekleştirildiğini teyit edebilmek ve yasa dışı ilişkilerin önüne geçebilmek,
  • Kötü niyetli kişi ve kuruluşların ekonomik ve finansal kaynaklarını keserek, bu kişi ve örgütleri sistem dışına çıkarabilmek adına işlemlerimizin öncesinde ve sonrasında birtakım kontrol ve denetimler gerçekleştiriyoruz.

T.C. Merkez Bankası, Gelir İdaresi, MASAK, Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği ile dayanışma ve iş birliği yaparak, uyum içerisinde ve koordineli bir şekilde toplum huzuru için tüm gücümüzle mücadele ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz.

Bu mücadelemizin birincil temeli “müşterini tanı” prensibine dayanmaktadır. Bu kapsamda müşterilerimizin mesleklerini, finansal durumlarını, talep ettikleri işlemlerin amaçlarını, işlemlerin yurt dışındaki diğer taraf ile olan ilişkilerini, fonun veya oluşan bu varlıkların kaynağını sorgulayabiliyoruz ve aldığımız bu beyanları destekleyecek şekilde belge taleplerinde bulunabiliyoruz. Temin ettiğimiz bu bilgi ve belgeler, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanun’unun ilgili hükümleri gereği uygun ve güvenli bir şekilde muhafaza edilmektedir.

Cemete ile para gönderimlerinde alınan komisyon ücretleri gönderimin yapılacağı ülkeye ve gönderilecek miktara göre farklılıklar gösterebilmektedir. Yurtdışı para transferi işlemlerinde limit olup olmaması ile ilgili ülkenin yasal düzenlemelerine bağlıdır. Birçok ülkede limit yokken, bazı ülkeler para transferi için belli bir limit belirlemiştir. Türkiye genelindeki Cemete Hizmet Noktalarından günlük bir kişi 10000 USD / EUR limitler ile alıcının ismine para gönderilebilmektedir.

Yurt dışından Türkiye’ye gelen para transferlerinde işlem masrafını karşı taraf ödediği için yurt içerisindeki hizmet noktalarımızda herhangi bir masraf alınmamaktadır.

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Merak ettiğiniz her konu için, bize yazabilirsiniz.