Bitcoin ve Kripto Para İşlem Taleplerinin Yerine Getirilmemesi Hakkında Tüm Şube ve Temsilciliklerimize Duyuru!

Bildiğiniz üzere; bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili olarak gerek hukuksal ve gerekse vergisel olarak kanunlarımızda boşluklar bulunmaktadır. Bunların hukuki ve vergisel nitelikleri yerel mevzuatımızda tam olarak tanımlanmamıştır. Bu tür para birimlerinin kullanımlarının ve yaygınlıklarının gün geçtikçe artması yasal düzenlenmelerin yapılması ihtiyaçlarını giderek arttırmaktadır.

Bitcoin vb. gibi diğer kripto para birimlerinde devlet güvencesi bulunmamaktadır. Herhangi bir üst kamu otoritesi (T.C. Merkez Bankası, BDDK, vb. gibi) gözetimi ve denetimi altında olmamakla birlikte, devlet bu tür kripto paralara garanti vermemektedir. Üstelik gerek BDDK ve gerekse Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi kamu kurumları, vatandaşları dikkatli olmaları gerektiği konusunda duyuruları mevcuttur. Ayrıca, MASAK şüpheli işlem rehberlerinde; müşteri hesaplarından kripto para alımı amacıyla yurtiçi ve yurtdışı kripto para borsalarına ya da gerçek kişi hesaplarına müşteri profiline uymayacak sıklık ve tutarda para transferi yapılmasını ve kaynağı bilinmeyen veya şahsın mali profili ile uygun olmayan şekilde yapıldığından şüphelenilen kripto para satımı sonucunda müşteri hesaplarına transfer gelmesini şüpheli işlem olarak nitelediği ifade edilmiştir.

Sonuç olarak; herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen bitcoin, vb. gibi kripto paraların, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla yerel mevzuat kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle 6493 sayılı Kanun çerçevesinde gözetim ve denetimi mümkün görülmemektedir. Diğer taraftan, bitcoin ve benzeri kripto paralar ile gerçekleştirilen işlemlerde tarafların kimliklerinin bilinmemesi, söz konusu kripto paraların yasadışı faaliyetlerde kullanılması için uygun bir ortam yarattığı aşikardır. Ayrıca bitcoin, piyasa değerinin aşırı oynak olabilmesi, dijital cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi gibi risklerin yanı sıra yapılan işlemlerin geri döndürülemez olmasından dolayı operasyonel hatalardan ya da kötü niyetli satıcıların suiistimalinden kaynaklı risklere açık olmasından dolayı; Cemete Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.’nin şube ve temsilcisi olarak yukarıda belirtilen müşteri işlem taleplerinin asla yerine getirilmemesi ve bu tür ödeme ve gönderim işlemlerine kesinlikle aracılık edilmemesi konusunu ihtaren duyurur, aksi takdirde kamu otoriteleri tarafından maruz kalacağımız her türlü cezai işlemlerden maddi/manevi olarak sorumlu olacağınızı tüm Şube ve Temsilciliklerimize ilanen duyururuz.

 

Saygılarımızla

CEMETE ELEKTRONİK PARA VE ÖDEME HİZMETLERİ A.Ş.Bir Cevap Yazın